مسائل روز

عید شیاطین

﴿ عید شیاطین﴾:

وَلَأُضِلَّنَّهُمْ وَلَأُمَنِّيَنَّهُمْ وَلَآمُرَنَّهُمْ فَلَيُبَتِّكُنَّ آذَانَ الْأَنْعَامِ وَلَآمُرَنَّهُمْ فَلَيُغَيِّرُنَّ خَلْقَ اللَّهِ ۚ وَمَن يَتَّخِذِ الشَّيْطَانَ وَلِيًّا مِّن دُونِ اللَّهِ فَقَدْ خَسِرَ خُسْرَانًا مُّبِينًا
و آنها را گمراه می‌کنم!

و به آرزوها سرگرم می‌سازم!

و به آنان دستور می‌دهم که اعمال خرافی انجام دهند! (نسأ ۱۱۹)

آری عزیزان!

این قَسَم های دشمن دیرینه ی انسان، ابلیس لعین است که وقتی رانده شد، سوگند یاد کرد که اولاد آدم را آنقدر به آرزو ها و هوس هایش سرگرم کند که تقوای و ایمان شان ناچیز شود.

برادر و خواهر مسلمان!

آخرین روز های مبارکِ بهترینِ شهور  ما را بسوی ایام عید سعید فطر بدرقه کرد. بسوی روز های که حق یک صائم است تا خوش باشد و با اهل و آل خود از ایام عید خجسته استقبال کند.

ایام عید گذشت، و من نیز برای سه روز، در سیصد و شصت و پنج روز، چیزی ننوشتم و ایام خجسته ی عید را در کنار مادر بزرگوارم سپری نمودم.

بسا جای تأسف و رنج است که با ختم ایام عید، خوشحالی و عید شیاطین و شیطان پرستان نیز آغاز میشود.

بلی!

بمجردیکه آخرین لحظات ماه مبارک رمضان به پایان میرسد، شاطین از زنجیر ها و غل ها باز میشوند، و دیوانه وار، خون آشام، با حسد و کینه ی دیرینه ی شان بسوی اولاد آدم به سرعت به حرکت می افتند!

بسوی مسلمانی که چهار شب قبل، آخرین دقایق رمضان را گذشتاند و آخرین افطاریه را با خانواده اش صرف کرد،

این شیاطین آنقدر به اغوای انسانها حریص هستند که برای فریب مسلمانان، یک ماه مکمل،در حالیکه در بند بودند، با کثیف ترین پلان های شوم شان، دست به هم داده به تک تک اولاد آدم حمله میبرند.

همانطوریکه یک انسان گرسنه برای دست یافتن به لقمه نانی حریص است، شیاطین، چون در یک ماه رمضان در بند بودند، گرسنه، تشنه، هولناک و بی رحمانه حملات تخریبی شان را با آمدن عید مسلمانان آغاز میکنند.

این دشمنان نجس، اولین حمله ی شان را بر ضعیف الایمان ترین های جامعه که با منکرات سر وکار دارند آغاز میکنند.

پلان شان وسیع است، و متأسفانه، در مدت کمی این پلان ها و دسیسه ها جامه ی عمل میپوشد.

طبق فرموده ی رسول اکرم صلی الله وعلیه وسلم، فتنه ئی در آخر زمان به خانه های مسلمانان راه می یابد و هیچ خانه ئی از این فتنه گریز ندارد.

این فتنه میدانید چیست؟

﴿وسایل سمعی وبصری، تلویزیون و انترنیت﴾!

شیاطین عید شان را با مشوره های مشاورین شان در زمین آغاز میکنند; مدیران و مسٔولین کانال های تلویزیونی هفته ها قبل از رمضان و حتی در روز ها وشب های رمضان، درست در حالیکه مسلمانان بسوی مساجد برای ادای نمازهای پنجگانه، تراویح و قیام اللیل روان هستند، این سست عنصران در صدد طرح برنامه های منکر و شیطان پسند شان هستند، و کوشش میکنند تا برنامه های منکر و مبتذل غیر اسلامی را خیلی مجذوب و زیبا جلوه داده، در ایام عید، حتی در آخرین شب رمضان آن را نشر کنند.

این مشاورین شیاطین، سعی میکنند تا جاسوسانی را به شبکه های دیگر بفرستندتا برنامه های کانالهای دیگر را کشف و در بازارِ رقابت های ذات البینی خود شان، برنامه ی مبتذل تری را طرح کنند تا جوانان و نوجوانان را تحریک نموده، طراوت ایمانی شان را که در رمضان، با اعمال نیک شان کسب نموده بودند، از دست دهند.

هر قدر برنامه های لهو ولعب مغر داشته باشد، موسیقی و کنسرت و خنده و ساز وسرور در لابلای پروگرام های داشته باشد، بیننده ی بیشتری را جذب میکند و بالاخره کانال تلویزیون مشهور میشود و پول بیشتری در جیب مالکین منافق و دست نشانده ی شرق وغرب این شبکه ها سرازیر میشود.

بلی عزیزان من!

دانلود رایگان اپلیکیشن مفلحون

شیاطین وقتی این گروه مردمان را آله ی دست شان ساختند،  آنها را به حال خود شان وامیگذارند، چون ضعف ایمان این گروه مردم، ابلیس را متحیر ساخته است، گویا ﴿از شیطان یک اشاره، از ایشان به سر دویدن﴾!

جالب اینجاست که شیطان، باوجود آنکه رجیم ورانده شده است، و با وصف اینقدر گناه، غول وفریب و مکرش، از قهر وغضب الله سبحانه وتعالی میترسد، اما، ما انسان های ضعیف که توان مرض، مصیبت، غم، اندوه و ابتلأ را نداریم، با ختم ماه مبارک رمضان، سرکشی مان را عاجلاً اعلام میکنیم و بسوی گناه، فسق و فساد به عجله و به سرعت خودمان و دوستان مان را سوق میدهیم.

الله سبحانه وتعالی بندگانش را دوست دارد و نمی پسندد آنها بسوی بدی ها و زشتی ها میلان کنند. الله تعالی میفرماید:

كَمَثَلِ الشَّيْطَانِ إِذْ قَالَ لِلْإِنسَانِ اكْفُرْ فَلَمَّا كَفَرَ قَالَ إِنِّي بَرِيءٌ مِّنكَ إِنِّي أَخَافُ اللَّهَ رَبَّ الْعَالَمِينَ (حشر ۱۶)

کار آنها همچون شیطان است که به انسان گفت:

«کافر شو (تا مشکلات تو را حل کنم)!» امّا هنگامی که کافر شد گفت:

«من از تو بیزارم، من از خداوندی که پروردگار عالمیان است بیم دارم!»

اگر در این آیه اندکی تأمل کنیم، شیطان لعین، ترس و خوفش را از الله سبحانه وتعالی برملا میکند و نیز بیزاری اش را از انسانها اظهار میکند، اما این بنده های متکبر و مغرور اند که فقط ترس از خالق شان را در رمضان اعلام میکنند و بمجرد ختم رمضان با شیاطین یکجا عید میکنند.

حال، قشون شیاطین در آغاز ایام عید شروع به حمله های وسواسی و فریبنده ی شان میکنند و به قلب ها وسینه های انسان ها، افکاری را تزریق میکنند که انسان را بسوی میلان های نفسانی شان سوق میدهد:

الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ ( ناس ۵)

همانی که در درون سینه ی انسانها وسوسه می‌کند.

بمجرد ختم رمضان، دوکانداران نرخ ها را بلند میبرند، به بهانه ی اینکه عید است، چنین است و چنان است، کسبه کار، کارگر، آموزگار، ماموران دولتی وغیر دولتی، خلاصه، هیچ کسی را شیطان بحال خودش نمیگذارد.

دروغگو به دروغش میپردازد، قسم خور و غیبت کننده با قمار باز و رشوت خور به آنچه نفس را عادت داده اند، دوباره برمیگردند و دزد وسارق و زانی با شرابخوران و عیاشان هر آنچه از منکرات میکرده اند، با آمدن عید، غلامان نفس شان شده، گردن به زیر شمشیر ابلیس میگذارند.

مسلمان واقعی، عید را، یک فرصت مقدس میشمرد و خودش و خانواده اش را مهمان پروردگارش میداند، و به نحوه ای که خالقش از او راضی باشد از این ایام لذت میبرد، چون او میداند که معنی و هدف اصلی عید ﴿ لبیک گفتن به مهمانی الله سبحانه و تعالی﴾ است.

اما، مسلمان متزلزل، همانی که کنترُل نفسش بدستش نیست و اراده اش را مطیع خواهشات نفسانی اش ساخته، عید را به معنی عیدِ شیاطین به خودش وخانواده اش ترجمه میکند، از لهو ولعب شروع میکند و تا به منکرات و نهیات – از آوردن هیچ کدام به مهمانخانه اش دریغ نمیکند.

مسلمان واقعی، اعمال نیک رمضانی را تنگ در آغوشش میگیرد و به آن، چنان میچسپد که هیچ قوتی او را از این اعمال نیک و نیات نیکش جدا کرده نمیتواند، درد میبیند، رنج میکشد، منت این و آن را میشنود، استهزایش میکنند و…. صد ها موانع در مقابلش می آید، اما این اعمال نیک را که در ماه مبارک رمضان کسب نموده است، به هر قیمتی که است، برای خودش و خانواده اش حفظ و به آن مداومت وپایداری میکند.

اما سُست عنصران، با ختم رمضان، جشن عید شان را با عید شیاطین، یکجا اعلام میکنند و بدون تأخیر به اعمال سؤ و رد و بد متوصل میشوند، ایشان از زیانکاران پیشِ پا بین هستند که در حقیقت به هلاکت و فلاکت خود شان و اهل شان متوصل شده اند.

الله تعالی به هر دو گروه پیامی دارد که در سوره ی اعراف بدان اشاره نموده است:

مَن يَهْدِ اللَّهُ فَهُوَ الْمُهْتَدِي وَمَن يُضْلِلْ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ (اعراف ۱۷۸)

آن کس را که خدا هدایت کند، هدایت یافته (واقعی) اوست؛ و کسانی را که (بخاطر اعمالشان) گمراه سازد، زیانکاران (واقعی) آنها هستند!

عزیزان من!

عیدِ شیاطین، دقیقاً وقتی آغاز میشود که بعد از یکماه اسارت از زنجیر ها و غل ها، آزاد میشوند، و چی حالتی یک اسیر زنجیری دارد!؟

تشنه، گرسنه و حریص به خون، مال، ایمان، اخلاص و قلب اولاد آدم. قتل، کشتار، انتحار، گناه، فریب، نیرنگ و…. هزاران بدی های دیگر که خاصه ی حزب شیطان است.

حزب شیطان!

این همان حزبی است که به رهبری و سرکردگی ابلیس لعین، تمام شیاطین و جنیات کافر در این حزب با هم تحت یک قومانده ی واحد بسوی قلب های مسلمانان در حرکت اند.

حزب شیطان همان حزبی است که هدف شان مسلط شدن بر قلب های انسانها و فریب آنها در دنیای هوای و هوس و بالاخره تسخیر وقت گرانبهای شان با نهیات است تا از یاد پروردگار شان غافل شده، انسانها را بسوی نیستی بکشانند.

و شیطان به چی کسی تسلط حاصل میکند؟

همان گروهی که رمضان پرست بودند ، که در مضمون ﴿رمضان پرست تا خداپرست﴾ مفصلاً در مورد این گروه بحث نموده ام.

اسْتَحْوَذَ عَلَيْهِمُ الشَّيْطَانُ فَأَنسَاهُمْ ذِكْرَ اللَّهِ أُولَٰئِكَ حِزْبُ الشَّيْطَانِ أَلَا إِنَّ حِزْبَ الشَّيْطَانِ هُمُ الْخَاسِرُونَ (مجادله ۱۹)

شیطان بر آنان مسلّط شده و یاد خدا را از خاطر آنها برده؛ آنان حزب شیطانند! بدانید حزب شیطان زیانکارانند.

بلی، پیروان حزب شیطان همه زیانکار و ناکام اند!

خوشبختانه، خالق مهربان جل جلاله، بندگانش را از افکار واهداف مخرب حزب شیطان در کلام پاکش، قرآن کریم، هُشدار داده است و بما خبر داده است تا از این حزب خود مان را حفظ کنیم و فریب مکر و حیله ی او را نخوریم و به ناحق مغرور دنیا و زندگی دو روزه و آغشته به هوای وهوس آن نشویم.

يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَلَا يَغُرَّنَّكُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ (فاطر ۵)

ای مردم! وعده خداوند حقّ است؛ مبادا زندگی دنیا شما را بفریبد، و مبادا شیطان شما را فریب دهد و به (کرم) خدا مغرور سازد!

ونیز جای خوشبختی است که الله سبحانه وتعالی بندگانش را فهم وعلم خوب و بد را در کلام پاکش و وصایای پیامبر اکرم صلی الله وعلیه وسلم، داده است و با این فهم، او را اختیار داده تا با تفکیک خوب از بد، صراط المستقیم را اختیار کنند تا پرهیزگار شوند.

برادر و خواهر مسلمان!

با سپری شدن ماه مبارک رمضان، و گذشت آخرین لحظات عید سعید فطر، اختیار با شماست!

آیا میخواهید این مقام مقدس روحانی را که در این ماه مبارک کسب نموده اید با خود داشته باشید، حفظش کنید و تا رمضان بعدی از مزایای این مقام زیبای معنوی لذت ببرید!؟

ویا اینکه میخواهید از شیطان و حزب شیطان پیروی نموده، در عید شیاطین اشتراک کنید، گناه را نادیده بگیرید و فساد را در زمین پراگنده کنید و به خود، خانواده، و جامعه با پخش این گناهان ستم کنید!؟

بخاطر داشته باشید که:

هر چه از حد بگذرد رسوا شود، و بیشک که الله تعالی ستمگران را دوست ندارد.

إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ (انعام ۱۴۴)

خداوند هیچ گاه ستمگران را هدایت نمی‌کند.

اختیار با شماست! اختیار باشماست!

نمایش بیشتر

احمد جاوید عارفی

نویسنده: استاد احمد جاوید عارفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید