مسائل روز

خسوف و کسوف آیاتی از قدرت الله تعالی

﴿خسوف و کسوف آیاتی از قدرت الله تعالی﴾:

جاری شدنِ جوی خون درکابل و ولایات، سپس زلزله ی شدیدی که از کابل تا بدخشان همه را خوف زده کرد، با مهتاب گرفتگی دیشب، هر سه پیامی برای اهل فکر و ذکر دارد.

پیامی که انسانِ مسلمان باستی آن را بی نهایت جدّی بگیرد و حد اقلِ این پیام، با توبه و بازگشت بسوی او تعالی آغاز باید شود.

در مهتاب گرفتگی دیشب سه پدیده‌ی مختلف همزمان رخ داد:

۱-ماه آبی،

۲- ابَر ماه خونین

۳-و خسوف یا ماه‌گرفتگی همزمان واقع شد.

حدود ۱۵۰ سال از آخرین باری که ﴿ابرماه، ماه آبی و ماه گرفتگی﴾ همزمان واقع شد، می‌گذرد.

مسلمانان، هرگاه ماه،گرفتگی و یا خورشید گرفتگی شد مستحب است کسی بانگ دهد و بگوید :

(الصلاة جامعة) «نماز برپاست».

«وقتی خورشید گرفتگی در زمان پیامبرصلی الله علیه وسلم روی داد ندا داده شد که : إن الصلاة جامعة». (متفق علیه)(۱)

ابَرماه ویا (Supermoon)، ماه کاملی است که با نزدیک‌ترین فاصله‌ در مدار بیضوی‌اش به زمین قرار می‌گیرد. در این حالت، قطر ماه بزرگ‌تر از اندازه ی معمولی‌ دیده می‌شود.

ارتباط ماه با پدیده‌های طبیعی دیگری همچون جزر و مدهای اقیانوسی، منجر به مطرح شدن این ادعا شده که پدیده ی ابر ماه ممکن است با افزایش خطر رخدادهایی همچون زلزله ها و فوران‌های آتشفشانی همراه باشد. اما ساینس تا حال قادر به این نشده است که بصورت علمی این ادعا را ثابت کند.

پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم زمانی نماز کسوف خواندند که در شهر مدینه روی داد و مردم، آنرا مشاهده نمودند.

الله سبحانه و تعالی می فرمایند :

«فَلْیَحْذَرِ الَّذِینَ یُخَالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَن تُصِیبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ یُصِیبَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ» (نور ۶۳).

«پس آنان که فرمان او را مخالفت می‏کنند، باید بترسند از اینکه فتنه ‏ای دامن شان را بگیرد، یا عذابی دردناک به آنها برسد».

ماه آبی هم به سومین قرص کامل ماه در فصل‌هایی گفته می‌شود که در آن قرص کامل ماه، چهار بار به‌جای سه بار دیده می‌شود.

در مورد دیگر، ابَرماهِ سرخ یا خونین هم هنگامی رخ می‌دهد که ابرماه و ماه گرفتگی همزمان می‌شوند.

هنگام رخ دادن این پدیده، نور خورشید از جو زمین عبور می‌کند که در این حالت، اشعه‌ی فرا‌بنفش خورشید می‌شکند و رنگ سرخ بیش از رنگ‌های دیگر دیده می‌شود. پدیده‌ای که جلوه‌ی بصری دلپذیری برای علاقه‌مندان به آسمان شب دارد.

در دوره ی جاهلیت، اعراب با آفتاب و یا مهتاب گرفتگی چنین می پنداشتند که کسی تولد میشود و یا شخصی میمیرد، در حالیکه این همه خرافاتی بیش نبود.

در حقیقت آفتاب گرفتگی و مهتاب گرفتگی دو نشانه ی قدرت الله سبحانه و تعالی در نظام فلکی است که او تعالی با بمظاهره کشیدن این پدیده، بندگانش را می ترساند تا به قدرت الله سبحانه و تعالی تسلیم شوند و از اعمالی که از آنها سر زده است نادم باشند و توبه بجا آرند، چون معمولاً تاریخ گواه است که بعد از خسوف و کسوف زلزله ها، سیلاب ها، برف کوچ ها و طوفانهای مهیبی رخ داده است.

دانلود رایگان اپلیکیشن مفلحون

پس، بر مسلمان لازم است تا با مشاهده ی این آیاتِ الهی توبه کنند، و مؤذن مردم را صدا زند تا همه جمع شوند و نماز بر پا کنند. سپس دعای خیر کنند تا این حالت و یا حالات بعدی که آمدنی است از آنها برداشته شود.

انسان نمیداند که فردا چی اتفاقی بر او خواهد افتاد، پس این آیات الهی هُشدار و بیدار باشی است به بندگان تا خالق یکتای احد و صمد را فراموش نکرده، از اوامر او تعالی سرپیچی نکنند.

رسول کریم صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«خورشید و ماه دو آیه از آیه های خداوند هستند که با آنها بندگانش را می ترساند، و این دو هرگز به سبب مرگ یا حیات شخصی خسوف نمی‌کنند، پس هرگاه در این آیات خداوندی چیزی مشاهده کردید نماز بخوانید و دعا کنید تا آن حالت از شما برطرف گردد». (متفق علیه) (۲)

و در لفظ دیگری فرمودند :

«فَإِذَا رَأَیْتُمْ شَیْئًا مِنْ ذَلِکَ فَافْزَعُوا إِلَی ذِکْرِهِ وَدُعَائِهِ وَاسْتِغْفَارِهِ» وفی لفظ آخر: «فَصَلُّوا وَادْعُوا حَتَّی یُکْشَفَ مَا بِکُمْ».

«اگر این آیات را دیدید به یاد و ذکر خدا و به دعا خواندن او و استغفارش پناه ببرید». (متفق علیه).

عزیزان من!

من دیشب توبه کردم، و استغفار گفتم، برای خودم و برای تو، برای همه مردمم از ته ی دل دعا کردم، چون شبی از شبها، در شروع این ماه، کابل را در آتش و بارود دیدم، مردم همی سرگردان و نالان، بر هر طرف میدویدند، طیاره های هیلیکوپتر بر فراز آسمانِ کابل پرواز میکرد و همه جا آتشِ جنگ و بارود بود، حتی کوه های کابل…!

بیائید، همه، با هم یکجا توبه کنیم، و برای آرامش این خاکِ پر ازهیاهو و حادثه ها، دست بدرگاه خالق منان بلند کنیم، برای صلح و صفا، برای امنیت و هم دیگر پذیری، برای اتحاد و اتفاق، برای آینده ی بهترِ این نسلِ بیچاره و درمانده که شب های تار شان در انتحار و انفجار صبح شد، ولی هرگز آن فردائی نیامد که آفتاب صلح و آشتی بر قله های امید شان نور طلائی اش را افشانده باشد.

همه منتظر آن روز و آن شعاع طلائی آفتاب اند! آن روز و آن شعاع طلائی آفتاب……!

در اخیر:

نظر به پالیسی اخیر فیسبوک، مضامین را صرف به ده در صد اعضای صفحه نشر میکنند، لطفاً در کانال تلگرام صفحه را عضو شوید و مطالب را بدون وقفه همه روزه، از این صفحه دریافت و مطالعه کنید.

آدرس کانال تلگرام:

https://t.me/ayamey

عزیزان گرانقدر!

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

نمایش بیشتر

احمد جاوید عارفی

نویسنده: استاد احمد جاوید عارفی

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید