کتابخانهکتب فقه و اصول

جهاد ضوابط واحکام آن

تألیف: شیخ محمد بن صالح الفوزان

ترجمه: دکتور محمد طاهر قاسمی

دانلود کتاب

مقدمه مترجم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله والصلاة والسلام علی رسول الله وعلی آله وأصحابه ومن والاه.

اما بعد:

جهاد در راه خداوند متعال با اسالیب متعددی که در قرآن کریم معرفی شده یکی از آرزوهای هر فرد مسلمان است هر چند این آرزو نسبت به توانایی وشرایط محیط زندگی هر فرد متفاوت بوده و به خود رنگی خاص می گیرد. بناء جهاد یک اصل متفق علیه در میان امت اسلامی بوده ودر طول تاریخ اسلام ما شاهد شکوه مندی این اصل می باشیم، با این بیان که این همه ازدهار دینی، تمدنی و فرهنگی که جهان به گونه عام و جهان اسلام به گونه خاص برخود دار است، بدون شک به برکت تلاش های جهادی بوده که در صدر اسلام در مطابقت با شریعت اسلامی راه اندازی شده بوده است.

در حقیقت جهاد یکی از مظاهر رحمت الهی بوده که خداوند متعال امت اسلامی را به آن مزین فرموده است، طوری که این دین بزرگ ورحمت آسمانی الله تعالی بر روی بال های وسیع وپهناور جهاد در نکات مختلف جهان رسیده که در نتیجه گره گشای مشکلات زندگی ملیارد ها انسان شده است. و در وصف جهاد این کافی است که نه تنها من حقیر بلکه ملیارد ها انسان را به بزرگترین نعمت دنیا یعنی اسلام و ایمان رسانیده است. بدون تردید انتشار این نعمت جزء از کانال جهاد از دیگر جهات ممکن نبود بنا بر این خداوند متعال بهترین بندگانش جناب محمد مصطفی – صلی الله علیه وسلم – را به آن دستور می دهد.

مظاهر این نعمت امروزه جهان فرا گرفته از هر گوشه دنیا داد از انسانیت و معنویت زده می شود و علم وتمدن و پیشرفت در هر کجا به عنوان نشانه فضلیت و برتری نمایان می شود. بلی این همه و بیشتر از این در حکمت و فضلیت جهاد وجود دارد، ولی متاسفانه اشتباهات و خطای های فردی، سوء استفاده ها، استفاده های ابزاری و تطبیق های بی مورد از آن روی این خورشید تابناک را پوشانیده و چهره کاملا معکوسی از آن به نمایش گذاشته است. وظیفه علمای ربانی این است که برای روشن کردن اذهان مسلمانان و به خصوص قشر جوان به بیان احکام، ضوابط ، حکمت ها و اهداف جهاد پرداخته تا غبارهای که بر روی این خورشید نشسته صیقل زده و پاک نمایند. بنا بر این هدف جناب دکتور صالح بن فوزان الفوزان – رحمه الله – بر پا خواسته وکتابی را تحت عنوان (الجهاد ضوابطه و أحکامه) نوشته، تا گوشه از مزایای برزگ جهاد در اسلام را به معرفی بگیرد و با این کار بخشی از مسئولیت ایمانی و اسلامی خویش را ادا نماید.

یکی از پدیده های که همواره در رکاب انسان بوده و انسان را همیشه همراهی می کند خطا یا اشتباه است، بنا براین ما با سعه صدر و دید وسیع از هر گونه انتقاد سازنده به گرمی استقبال خواهیم کرد.

برادر شما: محمد طاهر قاسمی تاریخ: 10 / رمضان المبارک / 1439 هـ. ق. مطابق 5 / 3 / 1397 هـ .ش دانشگاه بین المللی اسلامی – اسلام آباد

 

نمایش بیشتر

المفلحون

عزیزان گرانقدر: لطفاً این سلسله ی مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید