مهلکاتموسیقی

موسیقی از دیدگاه قرآن

بخش دوم موسیقی، از بدایه تا نهایه

موسیقی از دیدگاه قرآن

بخش دوم موسیقی، از بدایه تا نهایه

در اخیر بخش قبلی این مضمون ذکر نمودیم که قرآن کریم در شش جا، به موسیقی اشاره کرده است.

با تدبر، تفکر، و توجه به معانی آيات قرآن کریم، و تحقیق و بررسی تفاسیرِ معتبر پيرامون موضوع درمی ‌يابيم كه الله سبحانه و تعالی غنأ و موسيقی را همانند شرك و عبادتِ بُتها از آن ياد كرده و آنها را در يك رديف قرار داده و انتهای آن را با شرك يكسان بيان كرده كه بايد آن را از گناهان بزرگ شمرد و همچنين با رجوع به روايات مي بينيم كه ائمه، و علمای متقدم به صراحت حكم به حرمت موسيقی داده‌اند، و به تبع علمای کثیری اهم از علمای سُنی و شیعی نيز آنرا از گناهان كبيره دانسته‌اند.

با توجه به اينكه موسيقی بر روی مركز تفكر و تصميم‌گيری انسان اثر گذار است بنابراين بايد تا آنجا كه در حد و توان ماست اين آثار مخرب را ريشه‌كن كنيم.

حكم غنا از نظر اسلام آنكه از گناهان كبيره است، حرمت و ممنوعيت شديد نسبت به خواننده و شنونده دارد، بلكه ياد گرفتن و شنيدن و اجرت گرفتن بر آن حرام است.

عمقِ این حقیقت را میتوان در آیه ی ششم سوره ی لقمان به صراحت درک کرد:

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَٰئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِينٌ (لقمان ۶)

«عده‌اي از مردم گفتارهاي سرگرم‌ كننده (بیهوده) را فراهم مي‌كنند تا مردمان را ندانسته از راه خدا منحرف كنند و راه حق را به مسخره گيرند اينان عذابی خفت‌بار دارند.»

در آیه ی مذکور مراد از گفتار سرگرم‌ كننده همان غنأ و موسیقی است.

افسردگی و خمودی، جنون و ديوانگی از جمله اثرات غنا و موسيقی است كه بر روان آدمی اثر سوء دارد و فشار‌خون و سرطان گلو نيز از آثاری است كه بر جسم افراد اثر منفی مي‌گذارد.

آثار و ضررهای اخلاقی بسياری نيز دارد به طوری كه:

افراد را مجذوب و وابسته به خود می‌كند و روی رفتار آنها اثر فاحش می‌گذارد و حتی آنان را تا مرز انتحار و خودكشی می ‌برد.

بخاطر دارم که دختر نوجوانی سخت مجذوب یکی از این سخنان بیهوده ی شاه رخ خان (موسیقی) در یکی از فلم های هندی شده بود، والدینش میگفتند این دختر را کسی طومار و تعویذ کرده، زمانی فلان خواندن شاه رخ خان را میشنود جن هایش او را رها میکنند…

این نه طومار است و نه جادو، و نه هم جن گرفتگی، بلکه جنون و دیوانگی که در اثر شنیدن الفاظ لهوی که، در آیه ی فوق الله سبحانه و تعالی به آن اشاره کرده است، باعث انحراف فکری شنونده، و حتی اطافیانش میشود.

این همان لهوالحدیث است که باعث تحریک غریضه های یک نوجوان شده، همواره با صحنه سازی های تصویری، مانند تپه های سرسبز، باغ های گل، لباس های متنوعِ هیرو و هیروئینِ فلم، پرداس داده شده، در عقب دماغِ شنونده و بیننده، یک دنیای تخیلی، مملؤ از فانتزی های سمعی و بصری را ایجاد میکند.

اضافه بر اين آثاری كه در دنيا گريبان افراد را می‌گيرد در آخرت نيز باعث مي‌شود تا فرد از لطف و عنايت خاصه ی الله تعالی محروم گردد.

و نيز هر كس خود را در دنيا از غنأ (موسیقی)  نگاه ندارد آوازهاي بهشتی را نخواهد شنيد.

علاوه بر ضررهاي مذكور ضررهای اقتصادی نيز شامل حال آن افراد میشود.

متأسفانه در بعضی موارد ديده می ‌شود که انسانها برای برطرف كردن اين نياز طبيعی خود و يا برای غلبه بر مشكلات و پيش‌آمدهای ناگوار به اين عامل مخرب يعنی موسيقي پناه ميی برند كه اين خود دارای پيامد‌های منفی است كه بايد مورد توجه زياد قرار گيرد.

بسياری از جوانان از تاثير مخرب موسیقی آگاهی ندارند و قرآن را کنار گذاشته، موسيقی را به استعانت و وسوسه های شیطا، غذای روح ميدانند.

چگونه یک مسلمان بخودش جرأت میدهد که مقام موسیقی را، از  کلام الله سبحانه و تعالی، یعنی قرآن الکریم، بالاتر میشمارند، و لقبِ غذای روح را از قرآن کریم دور کرده، این لقب را به موسیقی اطلاق میکنند؟

این جسارت خودش از حرام هائی است که در اثر حلال شمردنِ حرام، پا به عرصه ی وجود گذاشته است.

در امر حلال به هیچ وجهه شرّی وجود ندارد، اگر موسیقی حلال میبود، این همه شرّ را خلق نمیکرد.

هر امر حرام، باعث ایجاد امورِ حرام دیگر میشود، این حکمت حلال و حرام را با خیر و شرِّ مربوط به آن امر بایستی تحقیق شود، و در مورد، مسلمان تدبر و تعمق کند.

موسيقی طرب‌آور گرچه لذتِ زودگذر به دنبال دارد ولی در دراز مدت شجاعت، قدرت، تفكر و تدبر و دلسوزی و از همه مهمتر، درد فراق از معبود را از انسان می‌گيرد.

دانلود رایگان اپلیکیشن مفلحون

آیا کسانیکه موسیقی را دوست دارند، حاضر اند روزانه یکساعت قرآن کریم را مطالعه کنند، و ساعتی در تفکر باشند، ساعت دیگری در تدبر، عبادات، مناجات و نیکی ها و حسنات؟

جواب معلوم است. در مقابل یک گروه موسیقی نوازان، چنین اشخاص ساعت ها میتوانند بنشینند، خنده کنند و چهچه زنند،   ولی برای شنیدن قرآئت قرآن، یک ساعت برای ایشان طولانی و بعید بنظر میرسد، و همانطوریکه قرآن میفرماید، با شنیدن قرآن، تنها مؤمنان دیده نم میکنند و قلب شان رقیق میشود.

از اینرو، علاوه بر اينكه موسيقی بيشترين چيزها را از انسان مي‌گيرد، انسان را نسبت به معبودش بيگانه می ‌كند.

با مطالعه در جهانِ خلقت درمی يابيم که همه امور از كوچكترين آنها تا بزرگترين شان براساس طرحِ دقيق و هدف كاملاً حساب شده خلق شده‌اند.

در كتب تاریخی می ‌خوانيم كه ابليس مخترع موسيقی است، وقتی حضرت آدم علیه السلام  وفات كرد به مرگ او ابليس و قابيل خوشحال شدند و در زمين با هم اجتماع كرده و اين آلات طرب را برای اظهار سرور ساختند…

و گفته شده هر كس طرفدار موسيقی باشد از پيروان آن شيطان بزرگ است.

پس امروزه با قرار گرفتن موسيقی در دست بی خردان و بندگانِ هوس كه سعی در اغفال مردم و ترويج فساد و بی ‌بندوباری را دارند، به طور مسلم آنان از پويندگان راه شيطان می‌باشند.

آنچه از اثر اصوات موسیقی در قوای ادراكی شنونده پيدا می ‌شود از نوع خيالات و اوهامی است مانند معانی كه از الفاظ و سخنها در دل پيدا مي‌شود،

نهايت معانی وهمی و ساختگی بدون اتكاء به يك حقيقتی و واقعيتی، ولی جاذبة ی موسيقی آنچنان است كه آنرا بهتر از واقعيات در دل جا می‌اندازد و آن را چنان آرايشی می دهد كه شنونده را كاملاً تحت تأثير خود قرار می ‌دهد و او را تزوير كرده و فریبش میدهد.

این مبحث آنقدر ساده نیست که در دوسطر مضمون را خلاصه کنم، پس صبور باشید، و با بردباری و تدبر خاص، تمام بخش های این موضوع را مطالعه کنید تا حقیقتِ موسیقی و موسیقار را بدانید.

برادر و خواهر مسلمان!

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

ادامـــه دارد….

 

نمایش بیشتر

‫3 دیدگاه ها

 1. با عرض ادب واحترام سلام،جناب آقای حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، اینجانب محمدهادی قربانی،فرزند اکبر،من ۳۰سال سن دارم، چندین سال نامزد دارم،ولی بعلت مشکلات مالی (اجاره نشینی و کارگری)نمی توانم ازدواج کنم مدتی هم هست،بعلت گران شدن مصالح ساختمانی_ کار،کارگری هم کم شده،من نیز فن خاصی جز کارگری بلد نیستم،اطرافیانم هم توان مالی کمک به من را ندارند تا ازدواج کنم،ضامن برای وام هم ندارم اگر شخصی ضامنم شود توان پرداختن قسط ها را ندارم،تصمیم گرفتم برای شما نامه بفرستم،شاید فرجی شد رهبر عزیزم.
  خواهشمندم اگر امکانش هست به من کمک مالی شود تا از فکر و سردرگمی دربیام ازدواج و زندگی بهتری کنم مدتی هست اجاره خونه برام مشکل بزرگ شده،اگر حتی به اندازه اجاره خونه به من کمک مالی کنید،یه مشکل از مشکلات بزرگ من را حل کردید بخدا روم نمیشه اینها حضوری به شخصی بگم چند ماهی باز اجاره خونه زیاد شد برعکس کار هم کم شده،
  بهزیستی و کمیته امداد هم رفتم حضوری ولی کمکم نکردن.
  .شماره تماس من ۰۹۳۳۶۱۶۶۴۷۷ مجبور نبودم شماره عابرم نمیفرستادم،شماره عابر بانک ملت(۶۱۰۴۳۳۷۸۵۹۷۷۶۹۹۷)بنام محمدهادی قربانی.
  تو راخدا کمک کن
  موفق،سربلند و سلامت باشی در پناه الله خیلی ممنون و متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید