سعادتویدیوویدیو حدیث و سنت

تأثیر توکل بر الله در زندگی مسلمان

توکل بر الله علاج خودباختگی

وقتی مسلمان یقین و اعتقاد قطعی به الله متعال پیدا کرد و دانست که غیر از او فاعلی نیست و برتر از قدرت او قدرتی، و بالاتر از علم او علمی، و بالاتر از توجه او توجهی نیست حتماً قلبش بر الله واحد تکیه خواهد کرد و به غیر او نه در ظاهر و نه در باطن توجه نخواهد کرد.

آئین اسلام تنبلی و کاهلی و نشستن و دست روی دست گذاشتن را نهی می کند و دستور می دهد که کار و تلاش کن و در عین وقت به الله متعال توکل کن.

توکل بر الله برنامه همیشگی زندگی انسان باایمان باید باشد. توکل بر الله یعنی تلاش پی گیر، مناسب و دقیق و برنامه ریزی برای انجام درست هر تکلیف و وظیفه؛ خواه در زندگی فردی یا اجتماعی و خواه در زمینه مسائلی دنیوی یا اخروی.

معامله با الله متعال:

الله متعال می فرماید:

«وَ مَنْ یَتَّقِ اللّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللّهُ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدْرًا»(طلاق: 2 و 3)؛

«و کسی‌که از الله پروا کند برایش راه رهایی قرار خواهد داد. * و به او از جایی که فکرش را نمی‌کند روزی خواهد داد. و کسی‌که بر الله توکل کند پس همان ذات او را بس است. بی‌گمان الله حکمش را اجرا می‌کند. به تحقیق الله برای هر چیزی اندازه‌ای مقرّر کرده است».

و رسول کریم (صلی الله علیه وسلم )  می فرمایند:

«گر شما آنچنان که شایسته است بر الله توکل کنید مانند پرنده گان روزی شما را می دهد که صبحگاهان با شکم خالی از لانۀ شان خارج می شوند و شامگاهان با شکم سیر به لانه خود بر می گردند».

به راستی اگر انسان بر الله توکل کند و بداند که روزی او دست الله است و در دست مخلوق نیست و تلاش دنیوی خود را انجام دهد و توکل بر الله داشته باشد الله متعال به وی روزی می دهد همانطور که به پرندگان روزی می دهد. چگونه پرندگان صبح وقتی که از لانه شان بیرون می آید بدون اینکه برای خودش زاد و توشه ای فراهم کرده باشد و حتی بداند که روزی امروز او در کجا است صبح گرسنه از آشیانه اش بیرون می آید و شب سیر بر می گردد. پرنده ای که نه ذخیره دارد و گرسنه بیرون می آید و سیر بر می گردد پس اگر ما بر الله توکل کنیم بدانیم که روزی ما نزد الله است.

 

سعادت خواست همه است:

در عصر حاضر اکثر انسانها تمام هم و غمشان این است که بتوانند مال و ثروتی را بدست آورند تا خود و خانواده شان در رفاه و آسایش باشند، یعنی مشغله فکری اکثر انسانها در رابطه با بدست آوردن رزق و روزی خود و خانواده شان است. خیلی ها برای تأمین زندگی شان و یا خانواده شان کارهای بسیار شاقه را تحمل می کنند، سفرهای سخت و دشواری را تحمل می کنند تارزق و روزی حلالی بدست آورند.

لیکن مؤمن باید یقین داشته باشد که روزی او را الله متعال تضمین نموده است، نه تنها روزی انسان را بلکه روزی همه مخلوقاتی که حیات دارند و زنده هستند را به عهده گرفته است.

«و ما من دابة فی الارض الاعلی الله رزقها». هود/6 «و هيچ جنبده‌اي در زمين نيست مگر اينکه روزيِ آن بر عهدۀ الله است». هر موجود زنده ای که در روی زمین است الله متعال عهد کرده است که روزی او را تا زمانی که زنده است بدهد.

پیامبر اکرم( صلی الله علیه وسلم )  می فرمایند:

«ان نفسا لن تموت حتی تستکمل رزقها و اتقوا الله واجملوا فی الطلب». مسند بزار(2914)  «هيچ نفسى نمي میرد تا روزى خود تمام بخورد، پس از الله بترسيد و طلب روزى بر وجه نيكو كنيد». یعنی بر وجهى طلب روزی مكنيد كه در شريعت حرام باشد و در مروت زشت.

مسلمان باهمت می باشد:

بدان که الله متعال روزی همه مخلوقات را بر عهده گرفته است تا زمانی که زنده هستند، مسلمان باید یقین داشته باشد آن روزی که برای او مقدر شده است در هر نقطه ای از جهان باشد به او می رسد و احدی نمی تواند جلوی آن روزی که برای انسان تعیین و مشخص شده است را بگیرد؛ یا به عبارت دیگر هیچ مخلوقی توانایی نفع و ضرر به انسان را ندارد.

پیامبر اکرمص در حدیث می فرماید:

«بدان ای مسلمان! که اگر همه مخلوقات، همه انس و جن جمع شوند و بخواهند به تو منفعتی برسانند ذره ای به روزی تو بیفزایند نمی توانند، مگر آنچه را که الله متعال برای تو مقدر کرده است. و اگر همه انسانها و مخلوقات جمع شوند و بخواهند به تو ضرری برسانند نمی توانند مگر آنچه را که الله برای تو مقدر کرده است». مسند احمد(2763).

و یقین داشته باش که روزی تو قبل از اینکه روح در تو دمیده شود مشخص شده است. لذا در همه کارهایت به الله توکل کن و وظیفه خودت را با اعتماد به الله تعالی انجام بده، آن وقت ‏ببین چطور توفیقات الهی به کمکت می ‏آید، چون تو به ذاتی توکل کرده ای که غالب و قاهر است، هیچ قدرتی در مقابل او قرار گرفته نمی تواند.

 

 

 

 

دانلود رایگان اپلیکیشن مفلحون

 

 

 

 

 

 

نمایش بیشتر

قریب الله مطیع

وی در سال ۱۹۶6م در ولسوالی چهاردهی ولایت کابل چشم به جهان گشود، بعد از اتمام مرحله ثانوی در لیسۀ حبیبیه، تحصیلات عالی خود را نخست در انستیتوت عالی تربیه معلم در شهر پشاور، سپس در سال (1989) عازم عربستان سعودی شد و به فاکولتۀ شرعیات دانشگاه اسلامی مدینه منوره پیوست، پس از فراغت در سال (1993)، مدت ده سال در یکی از مراکز آموزش و پرورش فرزندان کشورش مقیم مدینه منوره مشغول تدریس بود و از سال (2005) به این طرف در عرصه های تألیف و ترجمه و تحقیقات علمی، و همکاری با مؤسسات و سایتهای دعوتی و شبکه های تلفزیونی اهل سنت مشغول می باشد. ادامه سوانح..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید