عقیده و فقهمسائل روزمنتخب

حكم بزرگداشت از عید كريسمس

در دین مسیحیت برگزاری مراسم عید میلاد مسیح علیه السلام کاری نوآور و اختراع شده می‌باشد که بعد از حواریون [پیروان عیسی علیه السلام] پیدا شده است، نه حضرت مسیح علیه السلام و نه حواریون چنین چیزی را سفارش کرده و انجام داده‌اند.

متأسفانه بسیاری از مسلمانان نیز در کشورهای اسلامی به این مراسم و جشن گرفتن در آن روز مبتلا شده‌اند. برگزاری مراسم عید میلاد مسیح علیه السلام تنها به مسیحی‌ها مربوط نمی‌شود، بلکه بعضی از مسلمانان نادان هم در آن شرکت می‌کنند، آن مسلمانانی که در واقع شهوات نفس و هوا و هوس و شیطان آنها را برای این کار دعوت می‌کند، چون در این مراسم‌ زنان با مردان اختلاط پیدا می‌کنند، و پردة حیا و شرم به کلی زدوده می‌شود، نوشیدن شراب، رقص زنان با مردان و سایر کارهای دیگری که گوینده از بیان آنها شرم دارد در آن صورت می‌گیرد.

به همین صورت است تقلیدهای کورکورانه از مسیحی‌ها، و این تقالید را تقدم و پیشرفت می‌‌دانند، شرکت کردن با مسیحی‌‌ها در این جشن‌ها را صورتی از صورت‌های تمدن به حساب می‌آورند، به همین دلیل برای حضور در این مجالس عجله می‌کنند و علاقه نشان می‌دهند، و این مناسبت را به مسیحی‌ها تبریک و تهنیت می‌گویند.

همة این کارها به خاطر ضعیف بودن آگاهی دینی آنها می‌باشد، چون این کار آنها مخالف فرمان پیامبر صلی الله علیه وسلم می‌باشد که می‌فرماید که از تشبه به کفار خودداری کنید و از این معاصی و گناهان که در این مراسم‌ها صورت می‌گیرد نهی کرده است.

بیهقی از عبد الله بن عمرو روایت می‌کند که او گفت:

(کسیکه به کشورهای غیر مسلمان برود ودر نوروز و دیگر اعیاد و خوشی های دینی آنها شرکت کند و مانند آنها خود را بسازد و در همان حالت بمیرد، در روز قیامت با آنها حشر خواهد شد).

شیخ الإسلام ابن تيميه رحمه الله

در کتاب خود (اقتضاء الصراط المستقيم مخالفة أصحاب الجحيم) می‌گوید: “مشابهت و خوشی در عیدها (وروزهای مخصوص غیر مسلمین) آنها را قلبا خوشحال می‌سازد و فکر می‌کنند که دین باطل شان حق است، و بیشتر بر دین باطل خود تمسک می جویند. و این امر ایشان را جرأت می‌دهد تا مسلمانان ضعیف الایمان و بی بندوبار را به سوی دین باطل خود بکشانند”.

و ابن قیم رحمه الله

در کتاب ”أحکام أهل الذمة” بیان می‌دارد، علما متفق اند که تبریک جشن کریسمس و میلاد مسیح علیه السلام به کفار، حرام است.
ابوحفص نسفی حنفی می‌گوید: کسی که به منظور بزرگداشت این روز، تخم مرغی را به عنوان هدیه به مشرکی بدهد، او به الله متعال کافر شده است.

علامه ابن عثیمین رحمه الله می‌گوید: «تبریک گفتن اعیاد دینی به کفار به این علت حرام است، چون باعث ثبات و ماندگاری ایشان بر شعائر کفر و رضایت بدان می‌شود. هرچند شخص مسلمان راضی به آن کفر نباشد، برای مسلمانان حرام است که نسبت به شعائر کفر راضی باشد یا به غیر مسلمانان تبریک بگوید. سپس می‌گوید: همچنین برای مسلمان حرام است که با برگزاری جشن (بدین منظور) و هدیه دادن و هدیه گرفتن از آنها، و پخش شیرینی و مهیا نمودن سفره و تعطیل نمودن کار و…. خود را بدیشان شبیه نماید».

دکتر یوسف قرضاوی می‌گوید: بزرگداشت این روز حرام است، همچنان او اضافه می‌کند که حتی تولد عیسی علیه السلام در این روز نه شده، اول اینکه نصاری (عیسویان) در بین خود هم در این رابطه به دو گروه تقسیم شده اند:
گروه اول می‌گوید که تاریخ تولد عیسی علیه السلام 25 دسمبر است، وگروه دوم تاکید می‌کند که 7 جنوری است، در حالیکه هر دو گروه به خطا وغلط هستند، زیرا که تولد عیسی علیه السلام اصلا در زمستان نه بوده بلکه در روشنی قرآن این سخن آنها غلط است، الله جل جلاله در سوره مریم می‌فرماید:

وَهُزِّي إِلَيْكِ بِجِذْعِ النَّخْلَةِ تُسَاقِطْ عَلَيْكِ رُطَبًا جَنِيًّا

(و تنه درخت خرما را به طرف خود بتكان بر تو خرماى تازه مى ريزد). چون در زمستان خرمای تازه در نخل نه می‌باشد.
حضور در مراسم‌ کریسمس و دیگر مناسبت‌های مذهبی کفار، هدیه و کادو دادن به آنها، شادی، خوشحالی به مناسبت این روزها و تطعیل کردن کارهای دینی یا دنیایی حرام و خلاف شریعت، و نوعی مشابهت با آنهاست

رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرمایند: «من تشبه بقوم فهو منهم». «کسی که خود را با شبیه قومی کند، از همان قوم بشمار می‌رود». [سنن ابوداود، ابن تیمیه می‌گوید: سند آن جید و خوب است و ابن حجر می‌گوید: سند آن حسن است].

 

نمایش بیشتر

قریب الله مطیع

وی در سال ۱۹۶6م در ولسوالی چهاردهی ولایت کابل چشم به جهان گشود، بعد از اتمام مرحله ثانوی در لیسۀ حبیبیه، تحصیلات عالی خود را نخست در انستیتوت عالی تربیه معلم در شهر پشاور، سپس در سال (1989) عازم عربستان سعودی شد و به فاکولتۀ شرعیات دانشگاه اسلامی مدینه منوره پیوست، پس از فراغت در سال (1993)، مدت ده سال در یکی از مراکز آموزش و پرورش فرزندان کشورش مقیم مدینه منوره مشغول تدریس بود و از سال (2005) به این طرف در عرصه های تألیف و ترجمه و تحقیقات علمی، و همکاری با مؤسسات و سایتهای دعوتی و شبکه های تلفزیونی اهل سنت مشغول می باشد. ادامه سوانح..

‫4 دیدگاه ها

  1. به به آیت الله خامنه ای گفته اگه ترویج دین مسیحیت نباشه اشکالی نداره بعد شما میگین حرامه. من نمیدونم درخت خرما اونجا چه نقشی بازی میکرد.

  2. والا درخت خرما چه ربطی به مسیح داره
    دین اسلامی که شما دارید بدرد خودتون میخوره و شما کفار واقعی هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید