عقیده و فقه

عملیات انتحاری در اسلام

آیا عملیات انتحاری در اسلام اصل و اساسی دارد؟

انتحار یا خود کشی به صورت عام و به هر نوعی که باشد به اتفاق علمای اسلام حرام و از گناهان کبیره شمرده شده که فاعل آن مستحق دوزخ است به دلایل ذیل :

1) پیامبر صلی الله علیه وسلم در مورد خودکشی می فرماید:

«كسى كه خود را از بالاى كوهى فرو باندازد و خودكشى کند، اين شخص در آتش دوزخ مى‌باشد و براى هميشه به عذاب فرو انداختن در دوزخ عذاب داده مى‌شود، و كسى كه با نوشيدن زهر خودكشى كند، اين زهر در دستش قرار داده مى‌شود و براى هميشه در دوزخ زهر مى‌نوشد، و كسى كه به وسيله آهنى خودكشى كند در دوزخ براى هميشه اين آهن در دستش قرار داده مى‌شود و آن را به شكم خود فرو مى‌برد». حدیث متفق علیه.

2) الله متعال در سوره النساء آیت 29 و 30 می فرماید:

«و خويشتن را مكشيد، كه الله [نسبت] به شما مهربان است». و در سورۀ الانعام آیت 151 می فرماید:

«و جانى را كه الله [كشتنش] را حرام نموده است جز به حقّ مكشيد».

علمای کرام فرموده اند شخصی که خود کشی می کند گناهش بالاتر از کسی است که شخص دیگری را می کشد زیرا وی از یک جانب فاسق شده و از جانب دیگر بر نفس خود تجاوز کرده است، حتی برخی از علما غسل و تکفین و نماز خواندن بر وی را ناجایز گفته اند.

نگا: ابن عابدين 1/ 584، والقليوبي مع حاشية عميرة 1/ 348،349، والمغني 2/ 418، والزواجر لابن حجر الهيثمي 2/ 96 .

جنگ های اسلامی

3)اول می جنگند سپس کشته می شوند

الله متعال کسانی را که در راه او می جنگند سپس کشته می شوند وعده بهشت داده است چنانکه در سوره آل عمران 195 می فرماید:

«پس آنان كه هجرت كردهاند و از خانههاى خود رانده شده اند و در راه من رنج ديدهاند و جنگ كردهاند و كشته شدهاند، قطعا بديهايشان را از آنان مىزدايم و آنان را به باغهايى در می آورم كه جويبارها از زیر [درختان و کاخهای] آن روان است…».
در اینجا نکته بسیار مهم و حساس این است که الله تعالی به کسانی وعده بهشت داده که با کفار اول می جنگند سپس کشته می شوند و طوری که همه می دانند در جنگ با دشمن احتمال زنده ماندن و کشته شدن است مانند بسیاری از مجاهدان صدر اسلام و بعد از آن، که در دهها جنگ اشتراک کردند ولی شهید نشدند مانند خالد بن ولید که بدنش از پر از آثار ضربه شمشیر و تیر و نیزه بود لیکن اخیرا در بستر مرد.

اما شخص انتحاری امروزه قبل از قتل دشمن، خود را می کشد، چون کشته شدن خودش صد در صد و حتمی است لیکن کشته شدن دشمن احتمالی. و این عمل وی بر عکس مضمون آیت فوق است.

4)هیچ یک از مجاهدان اسلام قبل از جنگیدن با کفار خود را بدست خود نکشته

در هیچ یک از غزوات پیامبر صلی الله علیه وسلم سپس در فتوحات اسلامی و در سخت ترین شرایط جنگی و فشار دشمن کسی از مجاهدان اسلام قبل از جنگیدن با کفار خود را بدست خود نکشته. برخلاف انتحاری های امروزی که وقتی شرایط بالایش سخت آمد خود را منفجر می سازد.

5) قیاس فاسد

داخل شدن مجاهدان صدر اسلام در صفوف دشمن معنای انتحار را نمی دهد زیرا هدف شان در قدم اول کشتن کفار بود که برخی بعد از قتال یا جام شهادت را می نوشید و یا هم غازی برمی گشت، اما در عملیات انتحاری امروزی شخص انتحاری اول خود را انفجار می دهد. و طوری که در بسا جاها دیده شده که شخص انتحاری به دشمن هیچ آسیبی نرسانده بلکه خود بدست خودش کشته شده است.

 

 دلیل ششم: رد بر استدلال تأیید کنندگان عملیات انتحاری:

اصحاب اخدود

در داستان اصحاب اخدود، پسر موحد به پادشاه مستکبر گفت که اگر بسم الله رب الغلام بگوید یعنی در حضور مردم به الله تعالی اعتراف کند می تواند قادر به کشتن وی گردد، در این داستان هیچ دلیلی برای عملیات انتحار و خود کشی وجود ندارد زیرا پسر بدست پادشاه ظالم کشته شد.

داستان براء رضی الله عنه

در داستان براء رضی الله عنه نیز وقتی یارانش او را توسط منجنیق به داخل قلعه کفار پرتاب کردند البته بخاطر باز نمودن دروازه قلعه، و چنین هم شد زیرا وی موفق به کشتن چندین تن از کفار در داخل قلعه شد و توانست دروازه قلعه را به روی مجاهدان باز کند و همه وارد آن شوند و قلعه را فتح کنند. براء رضی الله عنه در این واقعه سلامت از میان دشمن بیرون آمد، پس در کجای این واقعه دلیل انتحار است؟؟

 

7) هدف از جهاد حمایت اسلام است

هدف و مقصد از جهاد در مقابل کفار حمایت و مصلحت اسلام و مسلمانان است، در حالیکه شخص انتحاری اول خود را نابود می کند سپس سایر مسلمانان را. و جهان شاهد این حقیقت است، به گفته بزرگان (بخاطر یک شپش پوستین را می سوزانند).

8) فکر تکفیری

اکثرا نوجوانانی که برای عملیات انتحاری سازمان دهی می شوند به آنان فکر تکفیری تزریق می گردد که گویا غیر از ایشان همه مردم کافر و مرتد یا منافق اند و جان و مال شان مباح است! چون احساسات بر این نوجوانان بی علم و بصیرت غلبه می کند چشم بسته به عملیات انتحاری حاضر می گردند. نه تنها در شهر ها و راهها بلکه در مساجد الهی هم این عمل شنیع را مرتکب می شوند.

9) ترساندن مسلمان کار حرام است:

رسول کریم (صلی الله علیه وسلم) می فرماید:

برای مسلمان جایز نیست که مسلمانی را بهراساند ( سنن ابو داود).

دانلود رایگان اپلیکیشن مفلحون

و در سنن طبرانی روایت است که می فرماید: (کسی که مسلمانی را بترساند بر الله واجب است که وی را از ترس و وحشت روز قیامت امان ندهد). حالا می بینیم چه بسا ترس و خوف به سبب انتحاری ها بر مردم حاکم است.

10) نفقه و مصارف جهاد

نفقه و مصارف جهادباید پاک و حلال باشد زیرا الله تعالی پاک است و جز پاک را نمی پذیرد، اما وقتی به مصارف فقط یک عملیه انتحاری بنگریم ده ها هزار دالر در آن مصرف می گردد که از توان مقاومت مردمی به مراتب بالاست، از اینجا انسان عاقل درمی یابد که همچو مصارف هنگفت را جز شبکه های استخباراتی کشورهای بیگانه کسی دیگر متحمل شده نمی تواند.

11) فتوی علما

از علمای بزرگ اسلام عصر حاضر مانند علامه ابن باز و علامه ابن عثیمین رحمهما الله در مورد عملیات انتحاری سوال شد؛ ایشان در جواب چنین فرمودند:

این گونه عملیات خود کشی است والله تعالی فرموده که (خود را نکشید) و همچنان نبی کریم فرموده: (کسی که بوسیله چیزی از دنیا خودکشی کند، در روز قیامت بوسیله همان چیز عذاب خواهد شد). متفق علیه.

این گونه عملیات بر هیچ گونه دلیل صحیح استوار نیست بلکه رأی فاسدی است که مفاسد زیادی در پی دارد. نگا: كتاب الفتاوى الشرعية للحصين، ص166 و مجموع فتاوى ورسائل العثيمين (25/ 358)

12)ارزش حیات مسلمان

حیات انسان مسلمان بزرگترین نعمتی الهی است که الله تعالی آن را برای رسیدن به تکامل و صعود به قلّه های رفیع و عالی بندگی به انسان عطا فرموده است. از این رو نه تنها دیگران نمی توانند صدمه ای به این نعمت الهی وارد سازند، بلکه خود شخص نیز به هیچ عنوان حق ندارد آن را از بین ببرد و بر وی واجب است پیوسته از جان خویش پاسداری و محافظت کند. زیرا مالک اصلی انسان الله متعال است و نفس انسانی امانت الهی است؛ از این رو باید از این امانت خوب محافظت کرد و از بین بردن آن خیانت در امانت الهی است.
آری! خودکشی در شریعت اسلامی به معنای عقب نشینی از نیل به غایت کمال بندگی و سقوط به وادی حسرت و ناکامی است. به این جهت این عمل از نظر اسلام حرام و محکوم است.

توجه: این مقاله در راستای مقاوت علیه اشغالگران با وسایل مشروع و نفقه حلال و معلوم المصدر نگاشته شده است.

نمایش بیشتر

قریب الله مطیع

وی در سال ۱۹۶6م در ولسوالی چهاردهی ولایت کابل چشم به جهان گشود، بعد از اتمام مرحله ثانوی در لیسۀ حبیبیه، تحصیلات عالی خود را نخست در انستیتوت عالی تربیه معلم در شهر پشاور، سپس در سال (1989) عازم عربستان سعودی شد و به فاکولتۀ شرعیات دانشگاه اسلامی مدینه منوره پیوست، پس از فراغت در سال (1993)، مدت ده سال در یکی از مراکز آموزش و پرورش فرزندان کشورش مقیم مدینه منوره مشغول تدریس بود و از سال (2005) به این طرف در عرصه های تألیف و ترجمه و تحقیقات علمی، و همکاری با مؤسسات و سایتهای دعوتی و شبکه های تلفزیونی اهل سنت مشغول می باشد. ادامه سوانح..

‫5 دیدگاه ها

 1. در این شکی نیست که کشته شدن مرد واسکت دار حتمی است
  و به هدف رسیدنش به کشتن کافران احتمالی است

  و یکی از مسایل اصول فقهیاین است که
  ارتکاب فساد یا ضرر حتمی را برای صلاح یا منفعت احتمالی جایز نیست
  مثل دعوت دادن قومی به ترک خوردن شراب لکن بعد از ترایشدن ریش
  مردی گوید این شرابی ها جز از ریشکل دیگر کسی را اجازه دعوت نمی دهند
  در اینجا تراشیدن ریش برای دعوت شان به ترک شراب جایز نیست

  یک نصیحت طلایی

  زمان که جواز و یا حرمت مسئله حمله واسکتی کم از کم اجتهادی است
  پس از دو حال خالی نیست و مسئله هم سخت حساس و خطرناک است
  یا همین رای درست بوده یعنی حرام نبوده و شهید می شده
  و یا هم کار حرام بوده و در سوء خاتمه با ارتکاب گناه کبیره میرفته

  پس برای احتیاط باید خود داری نمود
  چونکه انتحار کردن خو بالاتفاق واجب و فرض نیست نهایت قول به جوازش بوده
  و حرام بودنش هم احتمال داشته
  پس در چنین مورد برای احتیاط نباید کاری را کرد که احتمالی است
  در صورت جوازش جایز بوده نه فرض در صورت عدم آن حرام و گناه بزرگ بوده و در باره قتل نفس خود وعید های سخت و زیاد آمده

  و هر قول که از امامان برای استشهادی نقل می شود
  بجای نیست چونکه آنها این صورت استشهادی را نه دیده بودند و نه می دانستند
  استشهاد یعنی طلب شهادت کلمه مجمل است و او از خود راه های شرعی دارد
  نامیدن یک کار به نامهای نیک و شرعی او کار را از حیثیت اصلی اش تعغیر نمی دهد

  ابن قیم در باره توسل می گوید
  و هنالکم عندی نصیحت مخلص
  لا یمتری فیما یقول اثنان
  ان تاخذوا بالاحتیاط لدینکم
  قبل الخلود بموقد النیران
  ان کان ما تاتون لیس بواجب
  و الشرک مخشی لدی الاتیان
  فالابتعاد عن المخوف مقدم
  شرعا و عقلا عند ذی الایمان

  1. گوه نخو لاشی کثافت شما طالبان حرومزاده با نام اسلام و قران وارد کشور ما شدین نه مدرسه گذاشتین نه جاده گذاشتین نه لین برق گذاشتین و….. به ناموس ما تجاوز کردین 7میلیون نفر د پاکستان کثیف و دایران آواره کردین عزت ما شرف ما انسانیت و ارزش مار زیر سوال بردین.آخه کون کش بی ناموس بر همو پدر زایدگیت لعنت. د عملیات انتحاری شما میفامی که چند کودک یتیم و بی پدر و بی مادر میشه؟د انتحاری شما میفامین چند زن بیوه و بی سرپرست میشه؟بگو بی ناموس دجال کثافت بر تخم کثیف شما حرومزاده ها لعنت که جز خرابکاری چیز دیگه یاد ندارین.انشاالله که یک ریس جمهور بیاید و د کون شما بی ناموس ها ای کارها و ای ظلم هایی که به مردم افغانستان کردین در بیاره

 2. انتحار، (خودکشی ) به اتفاق تمام علمای اسلام حرام است وگناه کبیره است اما استشهاد، در تفسیر آن اختلاف نظر وجود دارد معنی واضج آن اینکه : جهت کسب شهادت جنگیدن ، این امر جهاد وفرد کشته شده ماجور است . اما بعضی ها استشهاد را به معنی خود را فدا کردن جهت کسب شهادت ودفاع ازدین، تعریف کرده اند که امروز بعضی جوانان مسلمان به آن دعوت میشوند.

 3. متاسفانه دنیای اسلام دریک حالت خطرناک به سرمی برد. امروزه جهاد مقدس را انتحاری ها بدنام کرده اند. درانتحاروخودکشی آنان جزبی گناهان وافراد عادی کشته نمی شود. از دین با انتحار نمی توان دفاع کرد. دین با اخلاق وتقوا وطهارت وعلم دانش آبرومند می شود. امروزه اکثر مدارس درحالی که از قدرت به اصطلاح خودشان کفار چیزی نمی دانند جوانان کم فهم ونادان را استخدام به انتحاری می کنند واین یعنی واداربه خودکشی. از روس سلاح می گیرند وازآمریکا سلاح می گیرند یکی دیگر را می کشند. عربستان دوست آمریکا کسی فتوای کفرش را نمی دهد. اما افغانستان اگز از بیچاره گی یک ملی بس گرفت حرام وکفر وشرک. فقط خدارا صدا می زنیم که به دادمان برس وبس.

 4. السلام علیکم.
  شما دلایل زیادی برای حرام بودن حمله انتحاری یا هم استشهادی ارایه کردید.
  اما در صورتیکه به هیچ نوع دیگر نتوانیم بر کفار و دشمنان دین اسلام ضربه برسانیم پس باید از کدام راه استفاده کنیم.
  در صورتیکه کفران برای خو از انسان های مسلمان دیگر سپر ساخته باشند و بجز حملات انتحاری راه دیگری نباشد پس در اینصورت دروازه جهاد که بر روی ما بسته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید