اسلامحدیث و سنتمنتخب

آداب خوابیدن طبق سنت نبوی صلی الله علیه و آله و اصحابه و سلم

بعد از ختم مضمونِ سحر، جادو، کهانت و دخول شیاطین و جنیات در جسم انسانها، لازم میدانم تا در مورد آداب خوابیدن بشیوه ی سنت رسول کریم صلی الله علیه وسلم مضمونی را تهیه و خدمت برادران و خواهران مسلمان پیشکش کنم.

دلیل خوابیدن طبق اندوخته های مکتب اسلام، سپردن جسم و روح به الله تعالی از شر شیاطین است، که در عدم توجه به آداب خوابیدن، شیاطین به سادگی داخل جسم انسان شده، خوابهای وحشتناک، شهوانی، و آگنده از هوای و هوس را به انسان زرق نموده، بعد از برخاستن از رخت خواب، روز را بر مسلمان تلخ میسازد.

لطفاً این مضمون را بدقت مطالعه و بدیگران آن را برسانید تا در جهات ارتقای معنوی خود و دیگران گام مثبتی برداشته، از شرّ وساوس، خواب های پریشان و وحشتناک، جن زدگی، پخش سیاهی (خفگی سینه و بندش نفس در خواب) ، در امان بمانید.

کسانی که طبق سنت به بستر خواب میروند، در حالیکه در نماز های شان پابندی دارند، و از گناهان دوری میجویند، الله تعالی یک مَلَکِ محافظ را بر آنها میگمارد تا در شب، حین خواب از آنها نگهبانی کند، و بدینگونه خواب های رحمانی بر آنها زرق میشود.

اگر مسلمان قبل از خوابیدن بر این اذکار و تسبیحات پایبندی و محافظت نماید ثواب ۱۰۰ صدقه برایش نوشته می شود چون رسول کریم صلی الله علیه وسلم فرمودند:

(هر سبحان الله صدقه است، هر الله اکبر صدقه است، هر الحمد لله صدقه است، و هر لا إله إلا الله صدقه است…). (رواه مسلم).

امام نووی می فرماید: (ثواب اینها برایش محسوب می گردد).

  • و همچنین ۱۰۰ درخت برایش در بهشت کاشته می شود بدلیل حدیثی که امام ابن ماجه روایت کرده است که قبلاً در مضون اذکار بعد ازنماز آن را آورده ام.
  • و نیز، درهمان شب از آفات و بدی ها محفوظ می ماند و الله سبحانه و تعالی او را حفظ می کند و شیطان از وی دور می شود.
  • بنده با ذکر و نام الله تعالی و عبادت و توکل بر او، و طلب کمک از او، و با توحید و یگانه پرستی روز خودش را به پایان می رساند.

برادر و خواهر مسلمان!

این آداب را برای خوابیدن مراعات کن تا روح را که جسمت بر میدارند آرام باشد و آنگه که بیدار شدی، و روح را در جسمت دوباره گذاشتند، لذت فرد مؤمن را خواهی یافت:

۱- برای خوابیدن وضو بساز، چون، مسلمان بایستی طبق فرمایش رسول کریم صلی الله علیه وسلم با وضو و طهارت بر بستر خوابش بشتابد:

إِذَا أَتَيْتَ مَضْجَعَكَ فَتَوَضَّأْ (بخاری)

هرگاه به بسترت آمدی پس وضو بگیر.

۲- سپس، در حالیکه وضو داری، بسترت را تمیز کن و آن را خوب تکان بده، چرا که رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرمودند :

هر گاه یکی از شما برای خوابیدن به بستر خود رفت باید بستر خود را تکان داده و پاک نماید زیرا که نمی داند چه چیزی در آن جای گرفته است .(رواه البخاری ومسلم).

۳- سپس بر پهلوی راست بخواب، چون رسول کریم صلی الله علیه و سلم فرمودند :

پس بر پهلوی راستت دراز بکش. (رواه البخاری ومسلم).

۴- سپس، دست راستت را زیر گونه ی راستت بگذار، چون رسول کریم صلى الله علیه وسلم هنگامی که می خوابید دست راستش را زیر گونه ی راستِ مبارکش می گذاشت. (رواه أبو داود).

۵- سپس این دعا را بخوان:

«بِاسْمِکَ اللَّهُمَّ أَمُوْتُ وَ أَحْیَا» بار الها! با نام تو می میرم و زنده می شوم . (رواه البخاری) .

۶- بعد از آن دو کف دستت را چنانکه دعا میکنی، باهم یکجا کن و این سوره های بی نهایت خاص و مهم را بر کف دستانت بخوان:

﴿قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ﴾ ﴿قُلْ أَعُوذُ بِرَ بِ الْفَلَقِ﴾ ﴿قُلْ أَعُوذُ بِرَ بِ النَّاسِ﴾.

پس در کف دستانت دم کن ، و به تمام بدنت بکش، قسمی که از سر و صورتت آغاز کن و این کار را سه بار تکرار کند. (رواه البخاری) .

دانلود رایگان اپلیکیشن مفلحون

۷- سپس آیت الکرسی را آهسته، زیبا، به ترتیل، تجوید و از اعماق قلبت بخوان چون، کسی که آنرا بخواند پیوسته از طرف الله سبحانه و تعالی حافظ و نگهبان دارد و شیطان به وی نزدیک نمی شود، چنانچه در حدیث صحیح آمده است.(رواه البخاری) .

۸- سپس این دعا را بخوان تا مرحمت پروردگار شامل حالت شود و از شرّ شیاطین محفوظ بمانی.

«بِاسْمِکَ رَبیْ وَضَعْتُ جَنْبِیْ، وَبِکَ أَرْفَعُهُ، فَإِنْ أَمْسَکْتَ نَفْسِیْ فَارْحَمْهَا، وَإِنْ أَرْسَلْتَهَا فَاحْفَظْهَا بِمَا تَحْفَظُ بِهِ عِبَادَکَ الصَّالِحِیْنَ»

پروردگارا! به نام تو پهلوى خود را بر زمین نهادم، و به کمک تو آنرا از زمین، بلند می کنم، اگر در حالت خواب روح مرا قبض کردى، آن را ببخشاى، و اگر دوباره به او اجازه ى زندگى دادى، از آن محافظت فرما، همچنانکه از بندگان نیکت محافظت کنى (رواه البخاری و مسلم) .

۹- سپس، این دعا را برای محافظت بیشترت، با آرامش قلب و سکون دل بخوان:

«اللَّهُمَّ إِنَّکَ خَلَقْتَ نَفْسِیْ وَأَنْتَ تَوَفَّاهَا، لَکَ مَمَاتُهَا وَمَحْیَاهَا، إِنْ أَحْیَیْتَهَا فَاحْفِظْهَا، وَ إِنْ أَمَتَّهَا فَاغْفِرْ لَهَا، اللَّهُمَّ إِنیْ أَسْأَلُکَ الْعَافِیَهَ»

بار الها! تو جان مرا آفریدى، و تو آن را دوباره پس می گیرى، مرگ و زندگى آن بدست تو است. الهى! اگر زنده اش نگهداشتى، از او محافظت کن، و اگر آن را میراندى، پس مورد آمرزش قرار ده. الهى! من از تو عافیت می خواهم. (رواه مسلم) .

۱۰- سپس دست راستت را دوباره زیر گونه ی راستت، در حالیکه بطرف راست خوابیده ای بگذار و این دعا را سه مرتبه بخوان:

«اللَّهُمَّ قِنِیْ عَذَابَکَ یَوْمَ تَبْعَثُ عِبَادَکَ» [سه مرتبه] .

الهى! روزى که بندگانت را حشر می کنى، مرا از عذابت نجادت ده. (رواه أبو داود و الترمذی).

۱۱- سپس این اذکار را با اخلاص تام وِرد زبان و قلب کن:

«سُبْحَانَ اللهِ» [۳۳ مرتبه]، و«الْحَمْدُ للهِ»[۳۳ مرتبه]، و «اللهُ أَکْبَرُ» [۳۴ مرتبه]. (رواه البخاری ومسلم).

۱۲- سپس این دعای نیک را برای رهائی از شرِّ نفس خود، و از شرّ شیطان و شرَّ بدی ها بخوان:

«اللَّهُمَّ عَالِمَ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَهِ فَاطِرَ السَّمَوَاتِ وَاْلأَرْضِ، رَبَّ کُل شَیْءٍ وَمَلِیْکَهِ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَعُوْذُ بِکَ مِنْ شَر نَفْسِیْ، وَمِنْ شَر الشَّیْطَانِ وَشِرْکِهِ، وَأَنْ أَقْتَرِفَ عَلَى نَفْسِیْ سُوْءاً، أَوْ أَجُرَّهُ إِلَى مُسْلِمٍ». (رواه أبو داود و الترمذی).

بار الها! ای داننده نهان و آشکار, و ای آفريننده آسمانها و زمين, و ای پروردگار هر چيز ومالک آن, گواهی ميدهم به انيکه نيست معبودی بحق مگر تو, پناه ميبرم به تو از شر نفسم, و از شر شيطان, و اينکه مرا به شرک بيندازد, و از اينکه نسبت به خود مرتکب بدی شوم, ويا بدی را به مسلمانی نسبت دهم.

۱۳- سپس این دعای بی نهایت مهم را برای تسلیمی خودت و تمام امورت به او تعالی، بخوان:

«اللَّهُمَّ أَسْلَمْتُ نَفْسِیْ إِلَیْکَ، وَفَوَّضْتُ أَمْرِیْ إِلَیْکَ، وَوَجَّهْتُ وَجْهِیْ إِلَیْکَ، وَأَلْجَأْتُ ظَهْرِیْ إِلَیْکَ، رَ غْبهً وَرَهْبَهً إِلَیْکَ لاَ مَلْجَأَ وَلاَ مَنْجَا مِنْکَ إِلاَّ إِلَیْکَ، آمَنْتُ بِکِتَابِکَ الَّذِیْ أَنْزَلْتَ وَبِنَبِیِکَ الَّذِیْ أَرْسَلْتَ». (رواه البخاری ومسلم).

بارالها! جانم را تسلیم تو و امرم را محول به تو، و رویم را به سوی تو، و پشتم را در پناه تو قرار دادم امید و بیمم از تو است، هیچ پناهگاه و محل نجاتی از تو به غیر خودت نیست.

بارالها! به کتابت که نازل کردی و به پیامبرت (پیامبری) که فرستادی ایمان آوردم.

۱۴- سپس دو آیه ی اخیر سوره ی بقره را قرائت کن:

﴿آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَب هِ وَالْمُؤْمِنُونَ…). (البقره: ۲۸۵).

پیامبر (صلی الله علیه و سلم) فرمودند :

کسی که این دو آیه را در شب بخواند او را کفایت می کنند. (رواه البخاری ومسلم).

علماء درباره معنای «کفایت می کند او را» اختلاف دارند گفته شده: کفایت می کنند او را از نماز شب، و گفته شده از هرشر و بدی و ناخوشایندی او را کفایت می کنند.

امام نووی می فرماید: امکان دارد هر دو اینها مراد باشد.

۱۵- سپس، برای بیزاری و برائت از شر شرک است، سوره ی «قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ» را بخوان. (رواه أبوداود والترمذی وأحمد).

امام نووی رحمه الله می فرماید:

بهتر اینست که همه اینهای که گذشت بخواند و انجام دهد، پس اگر نتوانست بر آنچه می تواند اکتفا کند.

نکته ی قابل توجه :

کسانی که در شبانه روز دو مرتبه می خوابند پس بدینگونه می توانند این سنت ها، یا برخی از آنها را دوبار انجام دهند، چونکه این آداب و سنت ها مخصوص خوابیدن در شب نیست بلکه شامل خوابیدن در روز نیز هست چونکه حدیث عام است.

عزیزان گرانقدر:

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

نمایش بیشتر

‫10 دیدگاه ها

  1. بهترین و با اهمیت ترین مطلبی که تا حال در این سایت شما مطالعه نموده ام. خداوند شما را با پیامبران و صالحین حشر کند.

    1. الله رب العزت والجلال برای شما اجربزرگ بدهد وبه توفیقاتتان بیفزاید اجرکم علی الله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید