جامعهسوال و جواب

حقوق خاص وویژة خانمها بر شوهران

حقوق خاص وویژة خانمها بر شوهران
—————
1- مهر (مهر مؤکدترین حقی است که زن بر شوهرش دارد و بر او واجب است که مهر او را بگونة کامل و بدون منت و آزار و کم دادن و درنگ نمودن بپردازد)
2- نفقه و خرج زندگی (طعام و غذا،لباس و پوشش ،مسکن و جای ،خدمت ،آلات و وسائل پاکسازی و وسائل خانه ).
3- عدالت میان زنان(عدالت میان زنان از مهمترین حقوق زناشویی بشمار میرود و همین خود از مهمترین اسباب صلاح و استقرار خانواده و ایجاد توافق و هماهنگی میان افراد آن است. چنانکه مصلحت این کار در مرتبة نخست به خود شوهر برمیگردد؛ زیرا به او احساس آرامش قلبی و آسایش وجدان دست میدهد. چون او به وظیفة خود دربرابر همسرانش عمل کرده و با این کار از مشکلات و کینه توزیها و دشمنی هایی که آزارش میدهد و ناآرامیهای زندگی خود را رهانیده که اگر عدالت نمیکرد، به چنین گرفتاری هایی روبرو میگردید از اینرو، خداوند توانائی بر عدالت میان همسران را شرط جواز تعدد و ازدواج با بیش از یک زن قرارداده، میفرماید: (و إن خفتم ألا تقسطوا فی الیتمی فانکحوا ما طاب لکم من النساء مثنی و ثلث و ربع فإن خفتم ألا تعدلوا فواحده أو ما ملکت أیمنکم ذلک أدنی ألا تعولوا)
«و اگر بیم آن دارید که دربارة دختران یتیم نتوانید به داد و انصاف رفتار کنید پس با آنان نکاح مکنید و[ آنچه شما را از ]دیگر[ زنان خوش آید، دو دو، سه سه، چهار چهار، به زنی گیرید. پس اگر بیم آن دارید که به دادگری رفتار نکنید- در چند همسری- پس به یک زن بسنده کنید یا آنچه مالک آنید (کنیز) این نزدیکتر است به اینکه ستم نکنید».
این آیه این مطلب را افاده میکند که تعدد با شرط عدالت میان زنان و همسران مجاز
میباشد و آنکه در وجود خویش قدرت بر عدالت را سراغ نمیکند، برایش ازدواج با بیش از یک زن روا نمیباشد و هرگاه با این کار مخالفت ورزید و ازدواج نمود، ازدواجش مجاز است ولی همزمان گنهکار میشود؛ زیرا این کار، شرط صحت عقد نمیباشد ولی شرط جواز و حلال¬بودن آن میان خود فرد و میان خدای تعالی میباشد.).

نمایش بیشتر

فضل الله ممتاز

فضل الله ممتاز ولد مولوي محمد عمر ممتاز ، ولايت پروان، دره غوربند. تحصيلات ابتدائي ومتوسط در مدرسه مولوي حبيب الرحمن شهيد قريه پلسنگي، ومدرسه عبد الرؤوف حجت قريه باقي دره سبز، قرآن كريم، با أحكام تجويد، چهار كتاب، گلستان، بوستان، رشيد البيان، رحمان بابا، صرف بهائي، صرف مير، زرادي، ميزان صرف، بالشمة، هداية النحو، خلاصة الكيداني، منیة المصلي، قدوري، كنز الدقائق، نور الظلم، تفسير قرآن كريم را در مساجد نزد پدر برزگوارم كه محتسب ومسؤول ديني وقضائي غوربند بود ونيز ، سارنوال عبد الرؤوف حجت شهيد، مولوي صاحبان ملا محمد داود، مولوي محمد عالم، استاد سرمعلم خداداد، انجنير حمزه، استاد عبد الجليل شفقيار به اتمام رسانيدم (ادامه سوانح...)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید