سوال و جوابمتفرقه

آيا مرد هم لعنت ميشود اگر به خواسته هاي خانم خود در بستر پاسخ ندهد ؟

آيا مرد هم لعنت ميشود اگر به خواسته هاي خانم خود در بستر پاسخ ندهد ؟
—–
يكي از خواهران از ولايت بلخ چنین سوال نموده:
اگر خانمي بستر شوهرش را در حالتي كه شوهرش ميل به مقاربت دارد ترک كند اين خانم لعنت ميشود
سوالم اينجاست كه اگر مردي به خواسته خانم خود پاسخ ندهد و بستر را ترک كند چي حکم دارد ؟
الحمد لله والصلاة والسلام على رسول الله، أما بعد،،
هرکدام از زن و شوهر حق دارند در آنچه خداوند مباح ساخته، از همدیگر بهره ‏گیری نمایند و این موضوعی است که فطرت بدان می خواند و ازدیاد نسل انسانی بر آن استوار بوده و دوستی و الفت میان شان پدید می آید.
بر هرکدام شان لازم است در صورت نبودن مانع، دعوتگر فطرت همسرش را لبیک گفته و در اشباع تمایل او تلاش ورزد.
برزن لازم است که به تمایل شوهرش پاسخ مثبت دهد و هرگاه او را برای رفع نیازش فراخواند، در صورتی که مانع شرعی موجود نباشد، نیازش را برآورده سازد. به گونه ای مثال در روزة فرضی بسر نبرد و برای حج یا عمره احرام نبسته باشد یا مانعی حسی مانند: بیماری، بدحالی، حیض و نفاس، مانع وی نگردد.
واز اينكه زن وشوهر سبب سكون وراحت نفسي همديگر هستند ولباس همديگر شمرده مي شوند، شريعت نيز تشويق وترغيب نموده كه زن وشوهر همه حقوق همديگر را ادا كنند از جمله حق همبستري که سبب بقاي نسل انساني در روي زمين ميشود، رسول الله صلى الله عليه وسلم در حديث صحيح متفق عليه فرموده است: ” إذا دعا الرجل امرأته إلى فراشه فأبت، فبات غضبانَ عليها، لعنتها الملائكة حتى تصبح” هنگاميكه شوهر بطرف خانم خود ميل داشته باشد وخانم خواستش را برآورده نسازد بدون عذر گنهگار مي شود كه موجب دوري از رحمت الله متعال ميگردد تا صبح همان روز
بشرطيكه شوهر نيک، صالح واز فسق وفجور دور بوده باشد وحقوق خانم خود را ادا كند وكوتاهي نداشته باشد.
در مقابل این حق شوهر، بر شوهر نیز لازم است تا نیاز جنسی خانمش را در هرلحظه ای که بخواهد، و او برآن توانمند باشد، برآورده سازد مادامیکه تنش، رنجور و فرسوده نشود، یا عبادتی واجب او را از آن بازندارد یا کاری که برای تأمین معیشت زن و فرزندش بدان نیاز دارد..
در حدیث صحيح از عبدالله بن عمروبن العاص رضي الله عنه روایت شده که گفت: رسول الله صلى الله عليه وسلم فرمود: ” یا عبدالله! ألم أخبو أنک تصوم النهار و تقدم اللیل؟ قلت: بلی یا رسول الله. قال: فلا تفعل، صم و أفطر، وقم و نم، فإن لجسدک علیک حقا، و إن لعینک علیک حقا، و إن لزوجک علیک حقا”
ای عبدالله! آیا خبر داده نشدم که تو روز را روزه می گیری و شب را زنده می¬داری؟ گفتم: آری یا رسول الله. فرمود: «پس این کار را مکن. روزه گیر و روزه مگیر و برخیز و بخواب؛ زیرا تنت را بر تو حقی است و چشمت را بر تو حقی و همسرت را بر تو حقی می باشد.
در این حدیث رسول الله صلى الله عليه وسلم او را از اینکه در عبادت مبالغه ای نماید که جسم و چشمش خسته شود و حق خانمش در بهره برداری از شوهر و انس گرفتن با او پایمال گردد، منع فرمود.
ابن حجر در شرح این حدیث میگوید : ابن بطال گفته است: «چون در باب گذشته در مورد حق شوهر بر زن صحبت نمود در این باب به عکس آن از حق زن و شوهر صحبت می نماید و اینکه برای شوهر شایسته نیست که خود را در عبادت به اندازه ای به زحمت و رنج افکند که توأم با آن از ادای حقوق زن در آمیزش و کسب نفقه بازماند.
اما اينكه آيا مرد هم لعنت ميشود اگر به خواسته خانم خود پاسخ ندهد و بستر را ترك كند وبحقوق همبستري خانم خود رسيدكي نكند بدون عذر؟
البته در حديث مستقيما لعنت ذكر نشده زيرا در مسائل همبستري بيشتر مطالبه وخواهش از طرف شوهر ميشود ودر عين حال در بر نياوردن خواست شوهر ممكن است كه شوهر در گناه وحرام واقع شود واگر خانم عذر نداشته باشد خواست شوهر را برآورده سازد در حقيقت جلوگيري از واقع شدن شوهرش درگناه كبيره مي شود اين سبب بوده كه رسول الله صلى الله عليه وسلم خانمها را تحذير كرده.
اما اگر شوهر در همبستري خانم خود كوتاهي كند وبخواستش بدون عذر شرعي رسيدگي نكند بدون شک گنهگار پنداشته مي شود، زيرا اين حق مشترک هردو ميباشد ودر نصوص شرعي براي ادا كردن حقوق خانمها تأكيد زياد شده..رسول الله صلى الله عليه وسلم در حديث صحيح فرموده است: ” أيُّما راعٍ استرعى رعية فغشها فهو في النار” هر مسؤولي كه مسئوليت سرپرستی کسانی را داشته باشد ومسئوليت خود را در قبال آنها ادا نكند ودر ادا كردن حقوق آنها كوتاهي كند ومتوسل بغش وتزوير شود جايگاهش دوزخ است.
همچنان در حديث صحيح ديگري فرموده است: ” لا يسترعي الله عبدًا رعية، يموت حين يموت وهو غاش لها، إلا حرم الله عليه الجنة” الله متعال بنده ای را كه مكلف به مسئوليت وسرپرستي بندگان ديگري خود نموده وآن شخص در حالت بميرد كه حق رعيت خود را انجام نداده باشد، مرتكب كوتاهي، غش وخيانت در حق آنها شده باشد يقينا خود را از بهشت وجنت محروم ساخته..حق همبستري خانمها نيز شامل اين نصوص شرعي ميشود زيرا در بعض حالات همبستري در اولويت قرار ميداشته باشد حتى از غذا …واگر شوهر كوتاهي كند وحق خانم خود را ادا نكند خود را از جنت محروم مي نمايد ومحروم شدن از جنت وبهشت برين كمتر از لعنت هم نيست.
به اين معنى كه نصوص شريعت تفسير كلي مي شود ودر مواردي زيادي یکديگر را تفسير مي نمايد خانمها توسط كلمه ولفظ لعنت تحذير شدند وشوهران توسط جمله محروم شدن از جنت ، وكسي كه از جنت محروم شود بدون شک بطرف آتش دوزح سوق داده مي شود.

نمایش بیشتر

فضل الله ممتاز

فضل الله ممتاز ولد مولوي محمد عمر ممتاز ، ولايت پروان، دره غوربند. تحصيلات ابتدائي ومتوسط در مدرسه مولوي حبيب الرحمن شهيد قريه پلسنگي، ومدرسه عبد الرؤوف حجت قريه باقي دره سبز، قرآن كريم، با أحكام تجويد، چهار كتاب، گلستان، بوستان، رشيد البيان، رحمان بابا، صرف بهائي، صرف مير، زرادي، ميزان صرف، بالشمة، هداية النحو، خلاصة الكيداني، منیة المصلي، قدوري، كنز الدقائق، نور الظلم، تفسير قرآن كريم را در مساجد نزد پدر برزگوارم كه محتسب ومسؤول ديني وقضائي غوربند بود ونيز ، سارنوال عبد الرؤوف حجت شهيد، مولوي صاحبان ملا محمد داود، مولوي محمد عالم، استاد سرمعلم خداداد، انجنير حمزه، استاد عبد الجليل شفقيار به اتمام رسانيدم (ادامه سوانح...)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید