اسلامجامعه

قرآن کریم، معجزۀ جاودان و اسلام، آیینِ ماندگار

اسلام عزیز، دین جاودانی و آیین جامع و کاملی است که برای همیشه تا قیام رستاخیز، ماندگار است و برای بشریت در همه ابعاد زندگی، تشریع و قانون‌گذاری کرده است؛ طوری که تقنین آن کهنه نمی‌شود و برای همیشه پویا و ماندگار خواهد بود.

یکی از رمزهای جاودانگی اسلام عزیز، بلکه قوی‌ترین رمز ماندگاری اسلام، قرآن کریم است که به عنوان کتاب تقنینِ امور حیات بشریت و معجزۀ جاودان اسلام، برای همیشه وجود دارد و به حیث قانون بزرگ و اساسی امت اسلام، ماندگار می‌باشد؛ همچنان که دو امر دیگر، یعنی کعبۀ معظمه و حکومت جهانی اسلام(حاکمیت خلافت) به حیث دو رمز و رکن اساسی دیگر، برای همیشه باعث ماندگاری اسلام تا رستاخیز بزرگ می‌باشد.

با چنین واقعیت غیر قابل انکاری، دشمنان اسلام برای همیشه از دوره‌های قدیم تا اکنون در پی تخریب و از بین بردن این سه رکن اساسی امت اسلامی بودند و هستند. تخریب و سقوط خلافت اسلامی که حاکمیت جهانی امت اسلامی را تمثیل می‌کرد، از اهداف استکبار جهانی بود که متأسفانه صورت گرفت و امروز همه تلاش‌های استکبار جهانی در جهت جلوگیری از احیای دوبارۀ خلافت اسلامی، صورت می‌گیرد و ادامه دارد. در هرجایی که حرکتی در میان مسلمانان برای احیای خلافت اسلامی یا حاکمیت جهانی امت اسلامی، تلاشی را به راه می‌افتد، استکبار جهانی با توطئه‌های سیاسی- نظامی در صدد تخریب آن می‌برآید و از احیای خلافت اسلامی سخت هراس دارد.

به همین گونه نوکران و ایادی استکبار، با ترویج اندیشه‌های سکولاریستی، می‌کوشند همیشه فریضۀ بزرگ حج و تقدُّس حرمین را با تفسیرهای شوم اقتصادی، نادرست جلوه دهند و مصرف مبلغی را که در سفر حج توسط مسلمانان صورت می‌گیرد، بی‌رویه به تصویر بکشند. چه آنان می‌دانند که حج به منزلۀ کنگرۀ بزرگ امت اسلامی، باعث وحدت و یک‌پارچگی مسلمانان در سطح جهان می‌شود و این اتحاد امت اسلامی، بزرگترین خطری است که متوجه استکبار و کفر جهانی است.
اما قرآن کریم برای همیشه ماندگار و جاودانه خواهد بود و با توهین و تحقیر مخالفان خود، هیچ خدشه و ضرری در آن وارد نمی‌شود؛ همچنان که نگهبان آن پرورگار است که فرموده است:

«إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ»
(بدون شک ما قرآن را نازل کردیم و ما نگهبان آن هستیم).

(الحجر: 9).

با آنکه قرآن کریم همیشه ماندگار و جاودان است و مخالفت و تخریب و توهین آن از جانب کافران و دشمنان اسلام، هیچ چیزی را از بزرگی و عظمت آن نمی‌کاهد و از رهنمایی‌های جامع و کامل آن کم نمی‌کند، اما باز هم گاه گاهی، خبث باطنی و خصومت استکبار جهانی، تبارز می‌کند و حرکات ناموجه و جاهلانۀ برخی از آنان در جوامع امروزی به نمایش گذاشته می‌شود. چنانچه حریق ساختن قرآن کریم در محضر عامّه، توسط فرد خبیثی از کفار نابکار در نارویژ، یکی از این حرکات ناموجه و خبیثانۀ دشمنان قرآن کریم بود که انجام یافت و در رسانه‌ها پخش و نشر رسید.

دشمنان قرآن و اسلام، کور خوانند و نمی‌دانند که با چنین حرکاتی نمی‌توانند جلو نور قرآن را بگیرند و از تشعشُع نور اسلام و هدایات بزرگ و ارزندۀ آن جلوگیری نمایند. این کتاب و این آیین آسمانی و ماندگار، همیشه راه وسعت و انتشار را می‌پیماید و با اکتشافات علمی و تکامل عقل بشر، روز تا روز حقانیت آن برای همگان به اثبات می‌رسد. بنابراین چنین حرکات تخریب‌کارانه و توهین‌آمیز، هیچ نقص و خللی را در قرآن کریم و شریعت اسلام وارد کرده نمی‌تواند؛ بلکه باعث می‌شود که جهانیان به ماهیت این کتاب عظیم الشأن، متوجه شوند و خود را به محتوای آن آشنا سازند:

«يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ»(الصف)
([کافران] اراده دارند که نور خدا را به دهن‌های خود خاموش سازند؛ اما الله کامل کنندۀ نور خود است؛ اگرچه کافران را ناخوشایند باشد).

حرکات تخریب‌کارانۀ دشمنان اسلام و توهین و تحقیر آنان به مقدسات دینی و به قرآن کریم، از جانبی باعث خواهد شد که احساسات و عواطف مسلمانان نسبت به این کتاب مقدس و شریعت اسلامی، مستحکم‌تر و نیرومندتر شود و در شناخت دشمنان اسلام دقت و آگهی بیشتر داشته باشند.

از جانب دیگر چنین حرکاتی باعث می‌شود تا جهانیان غیرمسلمان، متوجه ارزشمندی و محتوای قرآن کریم و شریعت اسلام گردند و انگیزه یابند تا دست به مطالعه و تحقیق در زمینۀ این دین کامل و کتاب تقنین و تشریع آن شوند. این امر به توفیق پروردگار باعث پیدایش زمینه‌های تنویر افکار نسبت به قرآن و اسلام خواهد شد که در نتیجه، نشر و اشاعۀ آیین اسلام در جوامع غیر اسلام را با خود خواهد داشت.

انجام این حرکات، نه تنها در ماندگاری اسلام و قرآن، اثر منفی نخواهد داشت، بلکه باعث می‌شود تا شریعت اسلام به حیث نور الهی، روز تا روز انتشار یابد و در میان جوامع انسانی گسترش یابد.

آری؛ بدون شک آینده از اسلام است و در قلمرو اسلام خواهد بود.

نوشتۀ فضل الرحمن فقیهی

نمایش بیشتر

المفلحون

عزیزان گرانقدر: لطفاً این سلسله ی مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید